Lernerville Speedway

    Quick Results- Steel City Stampede Night Two
    1338
    10/14/2023

    10/14/2023

    Lernerville Speedway


    Quick Results- Steel City Stampede Night Two

    Sarver, PA (October 14, 2023) Results from night two of the 15th Annual Steel City Stampede are listed below.

    Peoples Natural Gas Sprints Results

    Terry Bowser Excavating Heat 1: (Finish-Name-[Start]) 1. 32-Dale Blaney[5]; 2. 2-AJ Flick[8]; 3. 11J-David Kalb[9]; 4. 11-Carl Bowser[1]; 5. 22-Brandon Spithaler[3]; 6. 12-Darin Gallagher[6]; 7. 5-Jeremy Weaver[7]; 8. X7-Andy Cavanagh[2]; 9. 22C-Jon Carpenter[4]

    Glassmere Fuel Service Heat 2: (Finish-Name-[Start]) 1. 3J-Jacob Begenwald[2]; 2. 33-Brent Matus[4]; 3. 05-Adam Herb[3]; 4. 99-Cameron Nastasi[5]; 5. 86-Michael Lutz Jr[6]; 6. 13-Brandon Matus[8]; 7. 4K-Todd Burgurd[1]; 8. G1-Mike Miller[7]

    Precise Racing Products/ULMS Late Models Results

    #1 Cochran Heat 1: (Finish-Name-[Start]) 1. 10-Michael Norris[1]; 2. 7-Drake Troutman[3]; 3. 9-Levi Yetter[2]; 4. 18C-Dylan Cecce[4]; 5. J4-John Garvin Jr[5]; 6. 11-Joshua Powell[7]; 7. 75-RJ Dallape[6]; 8. 81-Mike Miller[8]; 9. (DNS) 10SX-Dave Stamm

    GetPhil.com Heat 2: (Finish-Name-[Start]) 1. 72-Tyler Emory[2]; 2. 111-Matt Lux[1]; 3. 4S-Ryan Montgomery[3]; 4. 16-Clinton Hersh[6]; 5. 84-Andrew Wylie[5]; 6. 55-Chris Schneider[8]; 7. 24-Tyler Wyant[7]; 8. (DNF) 48-Colton Flinner[4]

    Highway Equipment Heat 3: (Finish-Name-[Start]) 1. 1Z-Logan Zarin[4]; 2. 77-Tyler Dietz[1]; 3. 29-Ken Schaltenbrand[2]; 4. 1C-Alex Ferree[5]; 5. 27-Michael Lake[3]; 6. W3-John Weaver[6]; 7. 10L-Gary Lyle[7]; 8. C5-Travis Crawford[8]

    Ken Schaltenbrand Sr. Memorial (30 Laps) (Finish-Name-[Start]) 1. 7-Drake Troutman[6]; 2. 72-Tyler Emory[5]; 3. 1C-Alex Ferree[9]; 4. 9-Levi Yetter[7]; 5. 27-Michael Lake[12]; 6. 18C-Dylan Cecce[10]; 7. 48-Colton Flinner[23]; 8. 4S-Ryan Montgomery[8]; 9. 1Z-Logan Zarin[24]; 10. 16-Clinton Hersh[11]; 11. 111-Matt Lux[1]; 12. W3-John Weaver[15]; 13. 29-Ken Schaltenbrand[4]; 14. 84-Andrew Wylie[14]; 15. 55-Chris Schneider[17]; 16. 81-Mike Miller[22]; 17. 75-RJ Dallape[19]; 18. 11-Joshua Powell[16]; 19. C5-Travis Crawford[21]; 20. 10L-Gary Lyle[18]; 21. 10-Michael Norris[2]; 22. 77-Tyler Dietz[3]; 23. 24-Tyler Wyant[20]; 24. J4-John Garvin Jr[13]; 25. (DNS) 10SX-Dave Stamm

    Time Trial Results: 1. 10-Michael Norris, 00:16.485[3]; 2. 111-Matt Lux, 00:16.490[2]; 3. 77-Tyler Dietz, 00:16.541[20]; 4. 9-Levi Yetter, 00:16.549[18]; 5. 72-Tyler Emory, 00:16.574[19]; 6. 29-Ken Schaltenbrand, 00:16.582[24]; 7. 7-Drake Troutman, 00:16.648[4]; 8. 4S-Ryan Montgomery, 00:16.657[13]; 9. 27-Michael Lake, 00:16.751[6]; 10. 18C-Dylan Cecce, 00:16.770[10]; 11. 48-Colton Flinner, 00:16.771[11]; 12. 1Z-Logan Zarin, 00:16.880[22]; 13. J4-John Garvin Jr, 00:17.084[17]; 14. 84-Andrew Wylie, 00:17.091[16]; 15. 1C-Alex Ferree, 00:17.146[15]; 16. 75-RJ Dallape, 00:17.154[1]; 17. 16-Clinton Hersh, 00:17.268[8]; 18. W3-John Weaver, 00:17.340[12]; 19. 11-Joshua Powell, 00:17.427[14]; 20. 24-Tyler Wyant, 00:17.471[5]; 21. 10L-Gary Lyle, 00:17.522[7]; 22. 81-Mike Miller, 00:17.566[21]; 23. 55-Chris Schneider, 00:18.048[23]; 24. C5-Travis Crawford, 00:18.273[25]; 25. (DNF) 10SX-Dave Stamm[9]

    Diehl Automotive Big Block Modifieds Results

    American Steel Processing Heat 1: (Finish-Name-[Start]) 1. 18-Colton Walters[3]; 2. 64-Rodney Beltz[7]; 3. 96-JR McGinley[4]; 4. 71-Gage Priester[2]; 5. 18W-Jeff Walters[5]; 6. 03-Mark Frankhouser[6]; 7. 8M-Macey Adamik[1]; 8. 27R-Dave Reges[8]

    Thermo Twin Windows Heat 2: (Finish-Name-[Start]) 1. 165-Rex King Jr[2]; 2. 29-Garrett Krummert[7]; 3. 9-Will Thomas[6]; 4. 13-Rick Regalski Jr[3]; 5. 20P-Mike Kinney[1]; 6. 5C-Ayden Cipriano[4]; 7. 35-Steve Slater[5]; 8. 00-Rob Kristyak[8]

    RUSH Late Model Results:

    Heat 1 (Finish-Name-[Start]) 1. 10S-Joe Martin[1]; 2. 555-Brock Pinkerous[3]; 3. 45-Tim Shaffer[2]; 4. 75F-Colton Flinner[4]; 5. 8S-Tommy Schirnhofer Jr[5]; 6. 20-Aaron Miller[6]; 7. 948-Joey Zambotti III[7]; 8. 112-Jacob Peterson[8]; 9. (DNS) 72B-Kassidy Kamicker

    Heat 2 (Finish-Name-[Start]) 1. 10S-Joe Martin[1]; 2. 555-Brock Pinkerous[3]; 3. 45-Tim Shaffer[2]; 4. 75F-Colton Flinner[4]; 5. 8S-Tommy Schirnhofer Jr[5]; 6. 20-Aaron Miller[6]; 7. 948-Joey Zambotti III[7]; 8. 112-Jacob Peterson[8]; 9. (DNS) 72B-Kassidy Kamicker

    Heat 3 (Finish-Name-[Start]) 1. 91-Chad Homan[1]; 2. N1-Michael Norris[4]; 3. 16-Clinton Hersh[6]; 4. 32A-Austin Allen[2]; 5. 11A-Ashton Briggs[3]; 6. 11R-Robert Rohrer[5]; 7. 31N-DJ Nakutis[7]; 8. 6R-Chuck Recker[8]

    Heat 4 (Finish-Name-[Start]) 1. 3J-Jeremy Wonderling[1]; 2. 21J-Jim Rasey[2]; 3. 184P-Cole Petrelle[4]; 4. 36-Cody Dawson[3]; 5. 33X-Logan Zarin[5]; 6. 31B-Noah Brunell[6]; 7. 14L-Konar Loney[8]; 8. 54-Leo Iarrapino[7]

    Time Trial Results: 1. 10S-Joe Martin, 00:17.332[11]; 2. 14D-Braeden Dillinger, 00:17.500[1]; 3. 91-Chad Homan, 00:17.586[4]; 4. 3J-Jeremy Wonderling, 00:17.731[5]; 5. 45-Tim Shaffer, 00:17.766[16]; 6. 94-Bryce Davis, 00:17.769[6]; 7. 32A-Austin Allen, 00:17.877[3]; 8. 21J-Jim Rasey, 00:17.925[2]; 9. 555-Brock Pinkerous, 00:17.937[24]; 10. 4-Jason Knowles, 00:17.966[30]; 11. 11A-Ashton Briggs, 00:17.988[12]; 12. 36-Cody Dawson, 00:17.993[17]; 13. 75F-Colton Flinner, 00:17.994[20]; 14. 31-Kyle Zimmerman, 00:18.044[13]; 15. N1-Michael Norris, 00:18.132[29]; 16. 184P-Cole Petrelle, 00:18.147[7]; 17. 8S-Tommy Schirnhofer Jr, 00:18.167[25]; 18. 99M-Brett Marlatt, 00:18.313[21]; 19. 11R-Robert Rohrer, 00:18.325[19]; 20. 33X-Logan Zarin, 00:18.366[33]; 21. 20-Aaron Miller, 00:18.372[18]; 22. 42-Tony Musolino, 00:18.421[9]; 23. 16-Clinton Hersh, 00:18.575[31]; 24. 31B-Noah Brunell, 00:18.604[26]; 25. 948-Joey Zambotti III, 00:18.620[23]; 26. 50-Jacob Wilber, 00:18.645[27]; 27. 31N-DJ Nakutis, 00:18.857[15]; 28. 54-Leo Iarrapino, 00:19.037[8]; 29. 112-Jacob Peterson, 00:19.237[14]; 30. 85P-Branden Porter, 00:19.320[10]; 31. 6R-Chuck Recker, 00:19.327[22]; 32. 14L-Konar Loney, 00:23.109[28]; 33. (DNS) 72B-Kassidy Kamicker

    Millerstown Pic-A-Part Pro Stocks Results

    Hovis Auto and Truck Supply Heat 1: (Finish-Name-[Start]) 1. 00-Tyler Dietz[4]; 2. 29-Tim Bish[2]; 3. 25G-Andrew Gordon[5]; 4. 7W-Bobby Whitling[3]; 5. 81-Mike Miller[1]; 6. 51-Tim Bish[7]; 7. 25-Brett McDonald[6]; 8. 27-Jacob Dietz[9]; 9. 71-Mike Anderson[8]

    McCann & Chester Heat 2: (Finish-Name-[Start]) 1. 1K-Cody Koteles[1]; 2. 4-Brett Hutira[3]; 3. 55-Brandon Connor[4]; 4. 66-Rusty Martz[2]; 5. 0-Larry Kugel[7]; 6. 155-Tyler Schneider[5]; 7. 310-Dale Tuche[8]; 8. 22-Eric Reinwald[6]; 9. 1M-Carl Marcy[9]

    Sprankles Market Heat 3: (Finish-Name-[Start]) 1. 55S-Chris Schneider[2]; 2. 24-Tyler Wyant[1]; 3. 14R-Tanner Ramsey[4]; 4. 99T-Kyle Zimmerman[3]; 5. 00L-Cole Miller[8]; 6. 948-Joey Zambotti III[6]; 7. 68-John Peterman Jr[5]; 8. (DNF) 28-Brandon Birdsall[7]

    Time Trial Results: 1. 00-Tyler Dietz, 00:18.189[6]; 2. 55-Brandon Connor, 00:18.311[10]; 3. 14R-Tanner Ramsey, 00:18.490[25]; 4. 7W-Bobby Whitling, 00:18.628[8]; 5. 4-Brett Hutira, 00:18.686[5]; 6. 99T-Kyle Zimmerman, 00:18.711[21]; 7. 29-Tim Bish, 00:18.772[23]; 8. 66-Rusty Martz, 00:18.805[17]; 9. 55S-Chris Schneider, 00:18.816[24]; 10. 81-Mike Miller, 00:18.836[7]; 11. 1K-Cody Koteles, 00:18.856[18]; 12. 24-Tyler Wyant, 00:18.868[9]; 13. 25G-Andrew Gordon, 00:18.971[14]; 14. 155-Tyler Schneider, 00:19.002[15]; 15. 68-John Peterman Jr, 00:19.042[3]; 16. 25-Brett McDonald, 00:19.072[20]; 17. 22-Eric Reinwald, 00:19.113[12]; 18. 948-Joey Zambotti III, 00:19.181[2]; 19. 51-Tim Bish, 00:19.291[4]; 20. 0-Larry Kugel, 00:19.530[13]; 21. 28-Brandon Birdsall, 00:19.585[22]; 22. 71-Mike Anderson, 00:19.588[1]; 23. 310-Dale Tuche, 00:19.599[19]; 24. 00L-Cole Miller, 00:19.756[16]; 25. (DNS) 27-Jacob Dietz, 00:19.756

    Allegheny Sprint Tour(305) Results
    Heat 1 (Finish-Name-[Start]) 1. 47-Brett Brunkenhoefer[4]; 2. 16-Jim Morris[3]; 3. 4J-Jacob Gomola[7]; 4. 42-Jim Pattock[8]; 5. 17K-Steven Kenawell Jr[1]; 6. 99-AJ Barton[5]; 7. 3J-Bella Begenwald[6]; 8. 25G-Nolan Groves[2]
    Heat 2 (Finish-Name-[Start]) 1. 88-Greg Dobrosky[7]; 2. 25-Jarrett Rosencrance[2]; 3. 21-Hunter Hite[5]; 4. 4G-Justin Kovach[4]; 5. 30-Jazlyn Boyles[1]; 6. 98S-Bill Sheehan[6]; 7. 3J-Bella Begenwald; 8. 3X-Josh Hartman[3]

    UEMS EMod Series Results
    Heat 1 (Finish-Name-[Start]) 1. 12R-Ty Rhoades[3]; 2. 2J-Troy Johnson[1]; 3. 5-Drake Troutman[5]; 4. 1-Vinnie DePizzo[6]; 5. 14R-Chad Ramsey[2]; 6. (DNF) 385-Dalton Bradley[4]
    Heat 2 (Finish-Name-[Start]) 1. 7G-Garrett Calvert[1]; 2. 7-Coleton Longwell[5]; 3. 64-Chris Schneider[6]; 4. T2-Greg Hauger[2]; 5. 71-Alan Brewer[4]; 6. (DNS) 54-Shawn Lindemuth

    RUSH Sportsman Modified Results
    Heat 1: (Finish-Name-[Start]) 1. 58-Logen Lockhart[7]; 2. 01-Chris Rudolph[3]; 3. RK1-Todd English[4]; 4. 25-Jessica Kriegisch[8]; 5. 55K-Scott Kay[1]; 6. 2LC-Lucas Canon[6]; 7. 119-Joe Gibson[2]; 8. JD57-Jordan Ehrenberg[5]
    Heat 2: (Finish-Name-[Start]) 1. 57R-Jacob Rutana[2]; 2. 10S-Preston Cope[1]; 3. 00-Rob Kristyak[8]; 4. 7K-Brenten Kay[5]; 5. 4-Will Schaffer[4]; 6. 11-Wendell Pinckney[6]; 7. B4-Brayden Beatty[3]; 8. 46R-Doug Rutana[7]
    Heat 3 (Finish-Name-[Start]) 1. 5C-Ayden Cipriano[4]; 2. 10K-Garrett Krummert[7]; 3. 2-Kole Holden[1]; 4. 28J-Jacob Jordan[2]; 5. 333G-Dalton Gabriel[5]; 6. 00K-Jackson Kristyak[3]; 7. 119M-Cole Miller[6]

    RUSH Sprint Car Results
    Heat 1 (Finish-Name-[Start]) 1. 9-Arnie Kent[4]; 2. 43JR-Blaze Myers[1]; 3. 24-Gale Ruth Jr[5]; 4. 41-Brian Cressley[2]; 5. 17-Trent Marshall[6]; 6. 316-Brandon McWilliams[3]
    Heat 2 (Finish-Name-[Start]) 1. 68-Chad Ruhlman[1]; 2. 4J-John Mollick[4]; 3. 43SR-Billy Myers[3]; 4. 23-Charlie Utsinger[2]; 5. 20-Jeff Metsger[5]

    Butler County Tourism Mini Stocks
    Heat 1 (Finish-Name-[Start]) 1. 3H-Shawn Hadden[2]; 2. 17-Greg Kiehl[11]; 3. 309-Jordan Reges[1]; 4. 158-Camden Frantz[4]; 5. 13J-Jay Swager[7]; 6. 18X-Nick Bem[10]; 7. 64-Summer Reges[8]; 8. 77E-Tyler Ellenberger[5]; 9. 56M-Jake McEluvy[9]; 10. 66M-Matt Miller[6]; 11. (DNF) F6-Justin Forsythe[3]

    Heat 2 (Finish-Name-[Start]) 1. 114-Josh Frantz[2]; 2. 95-Reed Chapman[4]; 3. 60-Dillon Thorne[7]; 4. 81S-David Smail[9]; 5. 69ER-Mike Phillipson[6]; 6. 19G-John Gill[11]; 7. 69-Tyler Hollister[1]; 8. 234H-Billi Jo Huffman[3]; 9. 88-Kyle Janas[5]; 10. 67-Ron Falkner[8]; 11. 37-Wyatt Mock[10]


    Submitted By: Gary Heeman

    Back to News



    Driver Registration Buy Tickets

    Lernerville.tv


    Butler County
    #1 Cochran
    Diehl Automotive
    Dlubak
    Glassmere
    Hoosier Tire
    Hovis
    Marburger
    Millerstown Pick A Part
    Peluso Roofing
    Peoples
    Precise Racing Components
    Thrower
    Valvoline
    Tomson Scrap Metal
    Sheetz
    American Steel Processing
    DirtTV
    Highland Tire
    HVAC
    Moody Sales
    Penn United
    Pepsi
    Phil Dilucente
    Sprankles
    Steigner Crane
    Terry Excavating
    Wiest Asphalt
    Sunoco Fuels
    Thermo Twix
    Panza Supply
    Oberlogo
    Jason Brown Protos
    McGann